top of page

Jak powstrzymać wypadanie włosów? 5 sposobów na łysienie.Czemu włosy się sypią jak śnieg w marcu? 🧐 Nadprogramowe wypadanie włosów zwykle spowodowane jest nadmiarem testosteronu - mamy wtedy do czynienia z łysieniem androgenowem, nazywanym potocznie… męskim.


Ale może od początku...1. GENÓW NIE ZMIENISZ... (ale możesz opitolić się na łyso - patrz zdjęcie wyżej 🤓)


Do jednych z najczęstszych przyczyn wypadania włosów zaliczamy dwa typy łysienia uwarunkowanego genetycznie - łysienie androgenowe oraz plackowate.

W przypadku łysienia tzw. męskiego mieszki włosowe są genetycznie nadwrażliwe na pochodne testosteronu, który je osłabia. Na łysienie plackowate narażone są osoby, które cierpią na choroby autoimmunologiczne, np. chorobę Hashimoto.


Genetyka też wpływa na reakcje organizmu na alergeny - w przypadku atopowego zapalenia skóry jednym z objawów jest właśnie wypadanie włosów.


2. ZBADAJ HORMONY


Zaburzenia hormonalne nie mniej jak uwarunkowania genetyczne wpływają na kondycje włosa. Łysienie telogenowe ma swoją przyczynę w zaburzeniu naturalnego cyklu rozwoju włosa. Niedobory tyroksyny - hormonu wytwarzanego przez tarczycę - w konsekwencji prowadzą do łamliwości i suchości włosów, a w poważnych przypadkach nawet do ich wypadania.


3. WYLECZ CHOROBY SKÓRY (łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry)


Choroby skóry mogą pośrednio, a nawet bezpośrednio wpływać na kondycje włosa. Do schorzeń przyczyniających się do wypadania włosów należą m.in. atopowe zapalenie skóry, łojotok, łupież, łojotokowe zapalenie skóry, a także łuszczyca. Wypadanie włosów wówczas spowodowane jest przez osłabienie mieszków stanami zapalnymi i nadmierną produkcją sebum.


4. WYCZILUJ


Jednym z najsilniejszych czynników powodujących wypadanie włosów jest właśnie stres. Stres może być przyczyną różnych typów łysień, w szczególności hormonalnego. Sprzyja stanom zapalnym i hamuje wzrost włosa, a także powoduje ich bezpośrednie zniszczenie.


5. ZADBAJ O DIETĘ


Codzienne nawyki mają ogromny wpływ na kondycje włosa. Wysokoprzetworzona żywność, uboga w witaminy i minerały sprzyja osłabieniu mieszków włosowych. Alkohol i papierosy również wpływają na wypłukiwanie cennych substancji z organizmu, przez co włosy niszczą się szybciej 🥲


Pamiętaj także o codziennej pielęgnacji. Jeśli twoje włosy mają tendencję do wypadania to nie trzyj ich ręcznikiem, nie wyrywaj szczotką ani nie osłabiaj np. nadmiernym suszeniem czy rozjaśnianiem.

Комментарии


bottom of page